Balkonovky - užitečné rady

BACOPA - vhodný je lehce kyselý, kvalitní substrát. Přihnojovat 1xtýdně, přestávky ve hnojení vedou k omezení kvetení.

DIASCIA - vhodné je slunné stanoviště, nesnáší přemokření (způsobuje zakrslý vzrůst a vznik hnilob)

FUCHSIA - vhodný je polostín, ve stínu méně nakvétá, potřebuje lehčí, dobře propustný substrát, pro trvalé kvetení je třeba odstraňovat nasazené plody. Nezanedbávat hnojení a zálivku, kořenový bal nesmí nikdy vyschnout.

ARGYRANTHEMUM - pro bohaté kvetení vyžaduje stanoviště na přímém slunci, dobře snáší vítr, náročná na živiny, odkvetlá květenství nutno odstraňovat (pro tvorbu dalších květů¨

MILLION BELLS - stanoviště musí být slunné, vhodný je lehce nakyslý substrát, náročný na živiny(1-2x týdně přihnojovat). Pokud žloutnou listy, okamžitě přihnojit železem. Pozor na přemokření. Po delším období dešťů může dojít k napadení plísní a  padlím.

 PELARGONIE - ideální je přímé slunce, ale hodí se i do polostínu(pomaleji nakvétá), velmi odolná balkonovka, bez problémů snese i občas opomenutou zálivku. Plnokvěté odrůdy raději chránit před větrem a silným deštěm (může dojít k zahnívání plných květů).

OKRASNE LISTEM - Lysimachia, Helichrisum, Plectranthus, Glechoma...., vhodný je propustný substrát, udržovat stejnoměrnou vlhkost, vhodné do stinných míst, ale i na slunce

THUNBERGIA - vhodná jako popínavá rostlina, ale i jako převislá do truhlíků a závěsů, hojně zalévat a přihnojovat, rychle dosahuje výšky cca 2m.

IMPATIENS - polostín až stín,  rovnoměrně zalévat (nesmí vyschnout), je citlivá na chlad, hnojit opatrněv intervalu 10-14 dnů, nenáročná, snadno se pěstuje.

NEMESIA - bílé odrůdy příjemně voní, stanoviště slunné, dobře snáší vítr, substrát slabě kyselý, nepřemokřovat, pro zajištění stálého kvetení je vhodné odkvetlé výhony seříznout.

ŠRUCHA - vyžaduje přímé slunce, nesnáší přemokření.

BIDENS - výrazně zářivé žluté květy, vhodné je plné slunce, ale i polostín.Vysoké nároky na vodu a živiny. Hnojit 1-2x týdně.Velmi snadné pěstování.

GAURA - slunné i polostinné stanoviště, dobře propustný substrát, pravidelná zálivka.

BRACHYSCOME - dobře snáší plné slunce i polostín, citlivá na nedostatek železa,mírně kyselý substrát, rovnoměrně zalévat.

ANAGALIS - nejvhodnější stanoviště je polostín s dostatkem světla, citlivě reaguje na zamokření, ale nesmí přeschnout.

DOROTHEANTHUS - vyžaduje přímé slunce, nesnese přemokření.

SANVITALIA - vyžaduje slunné a teplé stanoviště, dobře snáší vítr, jedenkrát za 14 dní přihnojovat, nenáročná balkonovka.

 ASTERISCUS - odolná větru, plné slunce, vysoká potřeba živin, 1xtýdně hnojit.

OSTEOSPERMUM - stanoviště na plném slunci, za tmy a za špatného počasí se květy zavírají, 1-2x týdně hnojit, odkvetlé květy odstraňujte(pro rychlejší nasazování nových květů).

SCAEVOLA - pěstitelsky nenáročná a neúnavně kvetoucí balkonovka,slunné stanoviště, dobře snáší vítr, pravidelně hnojit.

SURFINIA - slunné až polostinné stanoviště, velkokvěté odrůdy jsou citlivé na vítr, vyžaduje kyselejší substrát s dostatkem živin,pravidelné přihnojovat.

VERBENA - pravidelná zálivka, odstraňovat odkvetlé okolíky(podpora dalšího kvetení).